логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Oхрид, 7.10.2012 год.- катедрален храм   Света  Софија

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Архимандритот Јосиф хиротонисан за викарен владика на Скопската епархија

Охрид, 7 октомври 2012  – Во катедралната црква Света Софија во Охрид беше хиротонисан архимандритот Јосиф Тодоровски во епископ Велички, викарен владика на Скопската епархија. Со церемонијата на хиротонисувањето чиноначелствуваше Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во сослужение на владиците на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква.

Во обраќањето пред присутните поглаварот на МПЦ г.г. Стефан истакна дека денеска Македонската црква и верниците добија уште еден апостол и пастир, учител и мисионер на македонското духовно поле, уште еден архиереј и молитвеник, нов сопрудник за македонската правда и вистина.

- Денеска се радува црквата Христова зашто секој нов избор за епископ значи јакнење на телото Христово. Со твојот избор Скопската епархија на МПЦ доби викарен помошен епископ, а ние веруваме ќе имаме помошник каков што ни требаше. Веруваме ќе бидеш епископ достоен и беспрекорно работлив, кој верно ќе го проповеда словото на вистината, неуморен работник, проповедник на верата и на учењето за доброто и ќе се препорачуваш за служител Божји, со чистота, знаење, со долготрпеливост, благост, со Духот свет, со нелицемерна љубов, со поповед на вистината, со сила Божја, со оружје на правдата. Како Христов благовесник, се надеваме ќе бидеш возвестител на мирот, доносител на радост и проповедник на спасението, проповедник на богатството Христово, рече архиепископот Стефан.

Новиот епископ Велички, владиката Јосиф кој доаѓа од монашкото братство на манастирот „Свети Јован Богорски“, пред присутните одржа беседа во која истакна дека епископот треба да се заборави на себеси, својата волја, желби, да се заборави себеси, за да го носи крстот на сите.

- Послушението раѓа чудесни и неописливи плодови, тоа е отсекување на нашата волја, а прифаќање на волјата Божја, рече Епископот Велички Јосиф.

Владиката Јосиф е 12-от владика на Светиот архиерејски синод на МПЦ. На 21 октомври во Лешочкиот манастир ќе се одржи церемонија на која архимандритот Јосиф Пејоски од манастирот во Калишта ќе биде хиротонисан во Епископ Лешочки, викарен владика на Полошко-кумановската епархија. аб/вј/15:32 (според МИА)

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Веројатно не можеше подобро да се усогласи денешната евангелска поука со возвишениот чин на хиротонија на епископот Велички г.Јосиф.

Апостолот (2 Коринтјаните 9,6) го возвишува радосниот дарител на кој Господарот многукратно ќе му возврати. И пред наши очи се случуваше тоа. Монахот кој смерно и радосно Му го подари она што навистина е негово – човечкото срце, ја доби својата награда.

Додека пак во повикот за кој нè известува евангелистот Лука концизно е содржано ветувањето на епископот Велички г.Јосиф дека смерно ќе ги следи упатствата на Владиката. Како зачудениот Симон кој цела ноќ безуспешно ловел риба сепак ќе го послуша Наставникот и ќе се врати да се обиде уште еднаш (Лука 5,5).

Господе – надари го новиот епископ да навлезе во длабините на духот на довереното стадо и да го поведе во спасение („Одвеслај понатаму, во подлабока вода, и фрлете ги мрежите“, Лука 5,4). За потоа – „Кога ги спуштија мрежите уловија толку многу риби, што речиси им се искинаа мрежите (Лука 5,6)“.

А ние веруваме дека ќе ни се повтори многукратното возвраќање од Оној кој не дозволува да биде надминат во дарување, односно Оној кој на радосниот сејач 30, 60 и 100 кратно му возвраќа (Марко 4,8). Некој нè уверува дека тоа што со искрена вера го молиме веќе и сме го добиле (Марко11,24). /р.т.

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

 Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

 Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

 Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

  •  Преминпортал;
  • презвитер Антоние Попоски;
  • Ратислав Кардалев;

        Лето Господово 2012

 

 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Мај 18, 2019

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков Сивченко се добитници на „Златен був“ за Најдобар краткометражен филм според жирито. Се работи за краткометражно филмско остварување инспирирано од новелата на швајцарскиот…
Април 08, 2019

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат годишно како резултат на самоубиство. Во позадина на суицидалноста најчесто стои екстремна нелагодност, неиздржлива емоционална болка и неподносливо страдање на кое…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 370
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Мар 24, 2019 Ликовна уметност 208
Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Мар 07, 2019 Литература 207
Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот…