логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Oхрид, 7.10.2012 год.- катедрален храм   Света  Софија

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Архимандритот Јосиф хиротонисан за викарен владика на Скопската епархија

Охрид, 7 октомври 2012  – Во катедралната црква Света Софија во Охрид беше хиротонисан архимандритот Јосиф Тодоровски во епископ Велички, викарен владика на Скопската епархија. Со церемонијата на хиротонисувањето чиноначелствуваше Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во сослужение на владиците на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква.

Во обраќањето пред присутните поглаварот на МПЦ г.г. Стефан истакна дека денеска Македонската црква и верниците добија уште еден апостол и пастир, учител и мисионер на македонското духовно поле, уште еден архиереј и молитвеник, нов сопрудник за македонската правда и вистина.

- Денеска се радува црквата Христова зашто секој нов избор за епископ значи јакнење на телото Христово. Со твојот избор Скопската епархија на МПЦ доби викарен помошен епископ, а ние веруваме ќе имаме помошник каков што ни требаше. Веруваме ќе бидеш епископ достоен и беспрекорно работлив, кој верно ќе го проповеда словото на вистината, неуморен работник, проповедник на верата и на учењето за доброто и ќе се препорачуваш за служител Божји, со чистота, знаење, со долготрпеливост, благост, со Духот свет, со нелицемерна љубов, со поповед на вистината, со сила Божја, со оружје на правдата. Како Христов благовесник, се надеваме ќе бидеш возвестител на мирот, доносител на радост и проповедник на спасението, проповедник на богатството Христово, рече архиепископот Стефан.

Новиот епископ Велички, владиката Јосиф кој доаѓа од монашкото братство на манастирот „Свети Јован Богорски“, пред присутните одржа беседа во која истакна дека епископот треба да се заборави на себеси, својата волја, желби, да се заборави себеси, за да го носи крстот на сите.

- Послушението раѓа чудесни и неописливи плодови, тоа е отсекување на нашата волја, а прифаќање на волјата Божја, рече Епископот Велички Јосиф.

Владиката Јосиф е 12-от владика на Светиот архиерејски синод на МПЦ. На 21 октомври во Лешочкиот манастир ќе се одржи церемонија на која архимандритот Јосиф Пејоски од манастирот во Калишта ќе биде хиротонисан во Епископ Лешочки, викарен владика на Полошко-кумановската епархија. аб/вј/15:32 (според МИА)

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Веројатно не можеше подобро да се усогласи денешната евангелска поука со возвишениот чин на хиротонија на епископот Велички г.Јосиф.

Апостолот (2 Коринтјаните 9,6) го возвишува радосниот дарител на кој Господарот многукратно ќе му возврати. И пред наши очи се случуваше тоа. Монахот кој смерно и радосно Му го подари она што навистина е негово – човечкото срце, ја доби својата награда.

Додека пак во повикот за кој нè известува евангелистот Лука концизно е содржано ветувањето на епископот Велички г.Јосиф дека смерно ќе ги следи упатствата на Владиката. Како зачудениот Симон кој цела ноќ безуспешно ловел риба сепак ќе го послуша Наставникот и ќе се врати да се обиде уште еднаш (Лука 5,5).

Господе – надари го новиот епископ да навлезе во длабините на духот на довереното стадо и да го поведе во спасение („Одвеслај понатаму, во подлабока вода, и фрлете ги мрежите“, Лука 5,4). За потоа – „Кога ги спуштија мрежите уловија толку многу риби, што речиси им се искинаа мрежите (Лука 5,6)“.

А ние веруваме дека ќе ни се повтори многукратното возвраќање од Оној кој не дозволува да биде надминат во дарување, односно Оној кој на радосниот сејач 30, 60 и 100 кратно му возвраќа (Марко 4,8). Некој нè уверува дека тоа што со искрена вера го молиме веќе и сме го добиле (Марко11,24). /р.т.

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

 Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

 Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

 Hirotonija.Josiv.Velicki.jpg

  •  Преминпортал;
  • презвитер Антоние Попоски;
  • Ратислав Кардалев;

        Лето Господово 2012

 

 


Видео содржини

Икона на Мајката Божја Одигитрија

Ное 16, 2018
Помага при сите болести, лекува од најтешки болести, опседнатост од нечиста сила и ги штити малите деца.

Руски Светец Александар Свирски

Сеп 29, 2018
Рускиот светец Александар Свирски - мошти со бела боја и кожа стара повеќе од 500 години, како да е жив

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Февруари 14, 2019

Карикатурите на Златко Крстевски од Прилеп прошетале низ цел свет

Светот доволно го знае Крстевски. Импресивен е неговиот пат низ светските изложби, работилници, музеи. Го има во повеќе меѓународни антологии во Јапонија, Во 1990 година учествувал на Цетинскиот салон на современа ликовна уметност во Црна Гора, во музејот Миа…
Јануари 21, 2019

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Оксфам пресметале и дека богатството на 2.200 милијардери околу светот во 2018 пораснало за 900 милијарди долари, или по 2,5 милијарди долари на ден. Ова е раст од 12% на богатството на најбогатите луѓе, додека за истиот период најсиромашниот дел од светската…

Катица Ќулавкова е добитник на меѓународната награда „Антево слово“ во Италија

Јан 21, 2019 Литература 112
По објавениот повик за испраќање на песна по слободен избор за учество на вториот…

Православната црква мора да има исти критериуми за сите народи

Јан 04, 2019 Интервју 232
Или секој народ и секоја држава треба да имаат своја самостојна црква, или ниту еден…

Просветител и апостол на македонизмот

Светиклиментовото дело како основоположник на македонската просветителска и духовна…