логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Рождество на Пресвета Богородица

Во разгорената печка халдејска, со помош Божја од Духот поросена, младите момчиња пееја: Благословен си; Боже; на нашите татковци.
Го празнуваме; Чиста; и на твоето свето раѓање верно му се поклонуваме; пеејќи Му на твојот Син; преку Кого сега се избавивме од древната осуда Адамова.

Повеќе...


 

Одговори на Вашите прашања    

Одговара: отец Горан Стојчевски

 

 

 

Прашање:

Однапред се извинувам за времето кое Ви го одземам.
Ве молам за одговор на мојата состојба.Имено,минатата год. со мојот сопруг, од синот на една жена (моја вујна,сега покојна) дознавме дека таа ни има направено магија за да немаме деца и тоа на денот на венчавката на нејзината ќерка, точно пред црквата,кога до вратата од нашата кола најдовме нешто завиткано во најлонче, тогаш не знаевме што е тоа и го исфрливме.Не се занимаваме со магии, ние сме верници, но колку и да не веруваме во неа, сепак последиците од неа ги чувствуваме.После тој ден почувствував голема промена кај мене во негативна смисла(бев многу нервозна,постојано се карав со мојот сопруг,а и со сите други во семејството, немирно спиев, ми се појавуваа модринки по телото, а никаде се немав удрено, едноставно што и да направев беше погрешно).Никако не можев да си ја објаснам таа промена. Во брак сме 4 год. од кои 2 год. се обидуваме да останам во блажена состојба, но не ни успева. Ги направивме потребните испитувања на лекар и нема проблеми кај двајцата.Разговаравме со Отец од нашето место и тој ни предложи да ни ја освети куќата,да почнеме редовно да одиме во црква, да постиме,да се причестуваме и да се молиме
, па со Божја волја ќе се отстрани демонот од мене. Го направивме сето тоа што ни го кажа и навистина почувствував голема позитивна промена кај мене во однос на духовната состојба,СЛАВА ТИ БОЖЕ. Но секој месец,во исто време, на третиот ден после моите плодни денови повторно ми се појавуваат модринки по телото, кои не ме болат, а ноќта кога ми се појавуваат чувствувам голема нервоза и многу тешко спијам. Пред и после тој ден се си е нормално, а кога за време на Велигденскиот пост, постевме во секоја смисла на зборот, модринките ги немаше.Сега повторно ми се појавуваат.Двајцата сме крстени, се трудиме да ги почитуваме Божјите заповеди, Господ да ни прости се што грешиме.Надежта и вербата во Бога се единствените нешта кои ме одржуваат.
Ќе Ве молам да ми одговорите, што би можела да направам за да излезам од оваа состојба?
Однапред Ви благодарам!

Одговор: 

Држете го она на кое ве упатил духовниот отец, и она што е важно е да пристапуваме со вера во нашиот духовен живот, да бидеме трпеливи, бидејќи освен верата нашиот живот треба да биде исполнет со надеж, нема потреба да се оптеретувате со случката ако редовно пристапуваме кон светите тајни.

 

 

Прашање: Христос Воскресна-Навистина Воскресна!За многу години. Амин!  Што значат Христовите зборови:Не дојдов да донесам мир туку меч? Бог со нас сега,секогаш и во вечни векови.АМИН!


Одговор: 

Секој Христов збор започнува со Мир вам! Но, мечот треба да биде наша подготвеност во борбата со гревот, со вера и со активен литургиски духовен живот (исповед, духовно раководство, Причестување) да се спротиставиме на славољубието и сластољубието. Со доаѓањето на Нашиот Спасител вистиното стана пророштвото за ставањето непријателство на Богочовекот со гревот, смртта и ѓаволот,  а Он за нас оствари победа преку Воскресението, затоа  треба да земеме учество во таа духовна борба против страстите кои се извор на секој немир, а огнот е благодатта на Светиот Дух која ја примаме на Крштевањето и зависи од нас колку тој благодатен оган ќе се разгорува во нас!

 

  
 Прашање: Ве МОЛАМ ако можете да ми кажете како можам да го дојдам до мојот чичо кој моментално е во Ерусалим на Божји Гроб(не сум сигурна)уште пред 18-19 годино се има замонашено овде во Македонија во лесновскиот манастир па до денес незнам ништо за него ако го имате посетено Ерусалим и ако можете да ми помогнете пишете ми јас ке ви казам по конкретни информации. поздрав

 Одговор: 

Обратете се до Брегалничката епархија, можеби тие имаат некоја информација, се извинувам и простете ми что не можам повеќе да помогнам!

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2674
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1836
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...

Наука и Култура

Септември 15, 2021
19042009

Промоција на романот „Равенка на стравот“ од Верица Мукоска е храбро соочување на индивидуата

Гледајќи низ призмата на авторската еволуција во овој роман и досегашното творештво на авторката, полека и прогресивно се кристализираат двете приказни чие дејство е стационирано во Сиена и Љубаништа, надоврзани како голема и мала премиса како што пишува за…
Септември 10, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Режисерката Дина Дума за нејзиниот наградуван филм-првенче „Сестри“

Нашата млада режисерка Дина Дума го потврди огромниот подем што го доживува македонската филмска сцена во изминативе неколку години. Дума за својот дебитантски долгометражен филм „Сестри“ неодамна се закити со Специјалната награда на жирито во програмата…

Беседи

Беседа на Рождеството на Пресвета Богородица - Митрополитот Европски г. Пимен

Беседа на Рождеството на Пресвета Богородица - Митрополитот Европски г. Пимен

Колкава е потребата на човека од храм, од место каде ќе се среќава со Бога, од место каде ќе може молитвено да Му се обрати на Господа, па колку и...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Митрополит Струмички Наум:   Сето тоа... не сум го запазил од младини (11.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Сето тоа... не сум го запазил од младини (11.09.2021)

Страстите се тие што го држат срцето заробено и затворено за умно-срдечната молитва, а умот непросветлен. Страстите и демоните, кои секогаш се поврзани со нив, се тие што ги држат...

Митрополит Струмички Наум: Што не е јасно? (04.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Што не е јасно? (04.09.2021)

Никогаш не треба да губиме предвид колкави должници сме Му на Бог; и поради сите дарови што постојано ги добиваме од Него и поради сите гревови со кои Му возвраќаме...

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Св. Јован Кронштатски - Слово на денот на Успение на Пресвета Богородица

Св. Јован Кронштатски - Слово на денот на Успение на Пресвета Богородица

И колку славно било Нејзиното успение! Со каква светлина сјаело Нејзиното пречисто лице. Колку прекрасно, неописливо, неспоресливо благоухание извирало од нејзиното пречисто, приснодевствено тело, како што пишува св. Дионисиј Ареопагит,...

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Многу е важно правилно да разбереме и да ги запомниме зборовите на тропарот на великиот празник на Успението на Пресвета Богородица: „... По Успението не си го оставила светот, Богородице...’’.Нејзината...

о.Зоран Пецовски: ПРЕОБРАЖЕНИЕ  ХРИСТОВО

о.Зоран Пецовски: ПРЕОБРАЖЕНИЕ ХРИСТОВО

Кој им дава поткрепа во нивните неуморни подвизи; добро и убаво им било на сите светители, зашто за сите нив не постоел ниту еден друг идеал кој  би бил  достоен...

« »