логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

3.angeli.so.truba

на  свети Теофан

 

Светлината Христова

пеколна темнина осветли,

благодатта Негова

затворник те направи.

 

Без пекање по земни сладости

без двоумење по светлини минливи,

епископ на овците заблудени

пастир и светилник на оние кои се живи.

 

Радувај се молитвениче

кој искра во оган разгоре,

радувај се затворниче

кој низ прозор вистината ја провлече.

 

Тежина од твоите поуки

Елеј кој човека од зачмаеност го буди,

Око благодатно кое ѕерка во мудроста

Факел молитвен при кого паствата ита.

Ах, душо благодари на Господа,

Нивата ликува од раце негови обработена.

 

Угодниче чии мисли ме поведоа

до маслиновата Гора на покајанието,

подвижниче чиј пример срце ми исполни

за при Господа патека ми исправи.

 

Радувај се, радувај се,

ти кој се поучуваше

и Окото Недремливо го поддржуваше.

 

 

Од поезијата Манастирски води на сестринството на Слепченскиот Манастир

 

https://www.manastirslepche.mk/novost/zatvornik/

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1380
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1674
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1508
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…