логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


1363860855_4

 Еднаш во дамнешни времиња живеел еден човек. Неговата светост била толку голема, што дури и ангелите се чуделе и слегувале од небото само за да видат како е можно, живеејќи на земјата, да се облече во таква светост. Еднаш ангелите му рекле на Бога:

    Господи, дај му на овој човек дар на чудотворство!
    Ќе му дадам, – одговорил Господ. – Само, прашајте го дали самиот тој тоа го сака.

Ангелите го запрашаа светителот:

    Дали сакаш да даруваш здравје само со еден допир со раката?
    Не, – одговори светителот. – Подобро Сам Господ тоа да го прави.
    А дали сакаш да имаш таков дар на красноречивост, со чија сила ќе ги обратуваш грешниците кон покајание?
    Не, тоа е во Божји раце, а не во рацете на слаб човек. Јас се молам за обраќање на грешниците, но не обратувам.
    Дали можеби сакаш да привлекуваш кон себе со светлоста на добродетелите и така да Го прославуваш Бога?
    Не, привлекувањето кон себе ги одвлекува луѓето од Бога.
    Па, што сакаш? – го прашале ангелите.
    Што уште сакам? Господ да не ме лиши од Својата милост! А со неа ќе имам сè.

Но, ангелите продолжиле да инсистираат.

    Добро, – одговорил светителот. – Сакам да правам добро, така што сам за тоа да не знам.

Ангелите се збунија, но потоа одлучија: „Нека секната од овој човек, која тој не ја гледа, ги исцелува болните и ги олеснува тагите и жалостите.“
Од тогаш така и било. Каде и да се појавел овој светител, неговата сенка ги покривала со зеленило изгазените патчиња, ја враќала водата во потоците што пресушиле, под неа цветале цвеќиња и се сушеле човечките солзи. А светителот едноставно одел по земјата, ширејќи околу себе добро, како цветот што шири мирис, ни самиот не знаејќи за тоа.
Извор: Парохија Св. Димитрије Солунски

Преземено од: Маран АтаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2765
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1942
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…