логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 НЕКА ТИШИНАТА ТИ ЗБОРУВА

Zvonko.sv.Vasa10

Понекогаш тишината е најдобрата молитва со која можете да се молите кога немате зборови и кога вашето срце страда. Застанете во молитва и замолчете. Дури и стоењето пред Бога е манифестација на волјата и љубовта кон Него. Не се вознемирувајте дури и ако не можете да кажете ништо. Да навлеземе во нашето срце и да го чуеме Него, но откако прво ќе го слушнеме сопственото срце, младенчето на нашето јас...

Така е во морето. Кога пливаме на површината, слушаме различни звуци. Кога нуркаме, тие престануваат и морето веќе зборува низ својата длабочина и тишина. Тишина која всушност зборува. Јазикот на безмолвието и суштината.
Помолете се кратко или само погледнете ја Неговата икона - ако не можете да зборувате - таму, во вашето молитвено катче со запалено кандило. Погледнете во иконата на Господа, дури и ако не можете да кажете ништо. Бог сè знае. Ако сакате и можете, плачете, насмејте се, клекнете на колена, кажете се што ќе ви падне на ум. Зборувајте слободно, но јасно, без превезот на егоизмот. И одеднаш ќе почувствувате дека иконата се претвора во огледало и она што се рефлектира во неа е вашата голотија. Се чувствувате голи, како да стоите пред вистинско огледало среде плоштад полн со луѓе.

Zvonko.sv.Vasa10


 Нашата состојба на молитва ја одразува состојбата на нашето битие. Она што ќе го видите во огледало, односно она што ќе го најдете во молитвата, има потреба од заздравување. Одете на исповед, за да исчезнат болеста, тежината и внатрешниот плач, за да дојде Христовата тишина.
Таму, среде безмолвието, се случува најголемата средба помеѓу созданието и Создателот, меѓу детето и таткото, кога ве обзема чувство на недостојност, срам и духовен бродолом: „Што да ти кажам, Господи? Како можам да застанам пред Тебе? “ „Просветли ги моите дела. Покажи ми ги моите грешки, дај ми солзи и молитва. Направи го моето срце Твој дом “. Прашања чии одговори се нејасни и тивки и им е потребно малку време за да излезат. Затоа што Божјата благодат делува во тишината и е соработник на човекот. Не е потребно многу да го  имаме постојано Божјиот образ како печат на секое дело во нашите животи. Секојдневениот молитвен дијалог, „Господи Исусе Христе, помилуј ме“ ќе направи нашето суетно деноноќие да благоуха на Рајот. Молитвата е заповед на мирот, повик за исцеление, призив и повик кон Отецот. Каков Бог имаме само! Не ни се потребни безброј молитви за да дојдете до Него! Два, три збора од срцето се доволни и Тој  веќе е тука!

TVITer468

Автор: о. Спиридон Скутис

Zvonko.sv.Vasa10
 
Извор bogonosci.bg / превод Симеон Стефковски

Преминпортал,

6ти декември 2020

лето Господово

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1372
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1659
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1502
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…