логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Aleksandar.Nes.nedela

Aleksandar.Nes.nedela1

- Денес имавме можност да видиме што православните христијани го сметале за најважно во нивните животи пред многу векови. Гледајќи ги овие светилишта, разбравме дека најважно од се им било  да ја задржат својата христијанска православна вера, но не само да ја чуваат, туку и да живеат православна вера, што значи според Евангелието. Ништо друго да немаме, освен искуството од посета на вакви светилишта, имаме јасна порака за нас денес кои сме изложени на различни предизвици кои нудат некои нови вредности и нови погледи на светот.

-Секако, Црквата е секогаш модерна. Таа не припаѓа само на минатото, дури ни на сегашноста, па ни само  на иднината. Припаѓа на вечноста. Во таа смисла, таа е безвременска и се труди да биде секогаш актуелна, да ги сподели сите проблеми, сите искушенија, сите неволји, но и сите радости со кои се соочува секој човек додека живее во ова време. Освен тоа, токму поради тоа што е современа и безвременска, Црквата не е ниту старомодна, ниту модерна. Црквата ја нуди вертикалата, ја нуди смислата на постоењето на секој човек во секое време и секој простор. Црквата ни дава можност да сфатиме дека сме создадени за вечноста и дека љубовта е основата на нашето постоење, како што Евангелието зборува со целото свое битие кон Бога, а преку таа љубов кон Бога и љубов кон ближниот, тоа значи кон секое  човечко суштество. Кога Евангелието говори за односот со ближниот, не се мисли само на оној што е покрај  нас, го подразбира и него и пред се него, но ги подразбира и сите останати  луѓе, истакна патријархот Порфириј и нагласи:

-Поклонувајќи се  на светителите и доаѓајќи  на местото на светителите имаме најдобра можна шанса и прилика  да погледнеме во себе, да се восхитуваме на она што тие  пред нас  живеејќи ја православната вера го оставиа како предание и духовна култура. Така, имаме можност да се вкорениме во традицијата и да се вооружиме и да живееме во своето време како современици на сите луѓе. Радоста и благословот се големи  да можеме да им се поклониме на светителите, да запалиме свеќа, да се помолиме на Бога за спас на целиот свет, за мир во светот, за мир меѓу луѓето, за меѓусебно разбирање и подготвеност секој да  го најде своето. место под сонцето. Сите нека  сте благословени и благодарност  за  љубовта.

 

 

Патријарх Порфирије: Црква нуди смисао постојања сваком човеку у сваком времену и сваком простору

-Данас смо имали прилику да видимо шта су православни хришћани пре много векова сматрали најважнијим у свом животу. Гледајући ове светиње разумели смо да им је важније од свега било да чувају своју хришћанску православну, веру, али не само да чувају него да и живе православном вером, а то значи по Jеванђељу. Ништа друго да немамо, него само искуство када обилазимо овакве светиње, имамо јасну поруку за нас данас који смо изложени разним изазовима који нуде неке нове вредности и нове погледе на свет.

-Наравно, Црква је увек савремена. Oна не припада само прошлости, чак ни садашњости, па ни само будућности. Oна припада вечности. У том смислу, она је свевремена и труди се да буде увек актуелна, да дели све проблеме, сва искушења, све невоље, али и све радости са којима се суочава сваки човек живећи у овом времену. Поред тога, управо зато што је свевремена и надвремена, Црква није ни старомодна ни модерна. Црква нуди вертикалу, нуди смисао постојања сваком човеку у сваком времену и сваком простору. Црква даје могућност да разумемо да смо створни за вечност и да је љубав темељ нашег постојања и то баш онако како говори Јеванђеље читавим својим бићем према Богу, а кроз ту љубав према Богу и љубав према ближњем, а то значи према сваком човеку. Када Јеванђеље говори о односу према ближњем не подразумева само онога који је поред нас, подразумева наравно и њега и пре свега њега, али подразумева и све остале људе, истакао је патријарх Порфирије и нагласио:

-Клањајући се светињама и долазећи на место светиња имамо најбољу могућу шансу и прилику да се загледамо у себе, да се дивимо ономе што су они пре нас живећи православном вером оставили као предање и духовну културу. Тако имамо и могућност да будемо укорењени у предању и да се наоружамо и да живимо у свом времену као савременици свих људи. Радост и благослов су велики да можемо да се поклонимо светињама, да упалимо свећу, да се помолимо Богу за спасење читавог света, за мир у свету, за мир међу људима, за међусобно разумевање и спремност да свако нађе своје место под сунцем. Нека сте сви благословени и хвала вам на љубави.

http://www.spc.rs/sr/fotogalerija_makedonija?fbclid=IwAR0EatTOE_h1KHkqViOeFKp6cGwWMDSYuaun6yKeZeUstYgIP41eGSFxyp4

 Друго:

   

Стотици верни го пречекаа Српскиот Патријархот Порфириј во манастирот Калиште кај Струга (21.06.2022 18:22)Неговата Светост Патријархот Српски Порфириј, вчера, во раните вечерни часови пристигна во манастирот Калиште, кај Струга, каде што Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски Стефан, архиепископите, свештениците, монасите и стотици верници приредија многу свечен дочек.

Во чест на Српскиот Патријарх Порфириј, придружуван од Преосветениот епископ Зворничко-Тузлански г. Фотиј, во храмот на древниот манастир посветен на Пресвета Богородица се отслужи доксологија.

Стотици верни, стари и млади, деца во народни носии не ја криеја радоста што може да го примат патријаршискиот благослов.

Манастирот посветен на Раѓањето на Пресвета Богородица во селото Калиште, на брегот на Охридското Езеро, западно од Струга, го краси чудотворната икона на Богородица.

Недалеку од храмот се наоѓаат лековитите извори на свети Петар и свети Ананија, како и параклисот на свети Атанасиј во пештерата.

 

 http://www.mpc.org.mk/vest.asp?id=7653

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3109
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2947
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…