логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Ликовите од Псково-Печерската обител

Свето-Успенскиот Псково-Печерски манастир бил основан пред повеќе од 500 години. За време на жестоките советски прогонувања во ХХ век, тој беше единствениот машки манастир на територијата на СССР, кој не беше затворен од  болшевиците. Благодарејќи на тоа, манастирот не само што ја сочува древната монашка традиција, но исто така во себе го собра и цветот на руското старчество. Во втората половина на XX век во овој манастир се подвизуваа сега веќе прославените во ликот на светиите еросхимонах Симеон (Желнин), архимандрит Јован (Крестјанкин), архимандрит Алимпиј (Воронов), схиархимандрит Агапиј (Агапов), схиигумен Сава (Остапенко), валаамските старци и многу други подвижници во благочестието.

Следат фотографии, кои ќе ви го стоплат срцето, подготвени од порталот www.pravoslavie.ru. Поголемиот дел од фотографиите се дело на Анатолиј Горјаинов.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3019
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2327
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…