логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Zvonko.sv.Vasa10

Оној што се подвизува против гревот на дело и започнува да се бори против страсните помисли на разумот, се држи за смирението, скрушеноста и подвигот, та преку маките на подвигот малку по малку се очистува и доаѓа во својата природна состојба. Како што веќе рековме, човекот од незнаење и гордост се смутува кога ќе го притисне страста. Попрво би требало смирено да ја спознае својата мера и да истрае молејќи се, сѐ додека Бог не го помилува. Всушност, да не беше искушуван и да не ја доживееше тагата од притисокот на страстите, немаше ни да се бори, и никогаш немаше да се очисти од нив.

И Псалмот вели: грешниците никнуваат како трева и се подигаат сите кои вршат беззаконие за да бидат истребени во сите векови (Пс. 91, 8). Грешниците што никнуваат како трева, тоа се страсните помисли. Зашто тревата е слаба и нема сила. Кога никнуваат страсните помисли во душата, се подигаат и се јавуваат сите кои вршат беззаконие, т.е. страстите, и тоа за да бидат истребени во сите векови. Страстите се искоренуваат тогаш кога ќе се појават кај оние што се подвизуваат.


Увидете ја постапноста во ова. Прво никнуваат страсните помисли, потоа се подигаат страстите, и најпосле се искоренуваат. Сето тоа важи за оние што се подвизуваат. Ние пак, што вршиме грев на дело и секогаш ги исполнуваме страстите, не знаеме кога никнуваат страсните помисли ниту кога се подигаат страстите, за да се бориме против нив. Ние сѐ уште сме долу, во Египет, при бедното правење тули за фараонот. И кој да ни даде макар да ја почувствуваме горчината на своето ропство, за да се смириме и да бидеме помилувани?


авва Доротеј

 

За Преминпортај Дејан Блажевски

 

27ми декември 2020 лето Господово

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2753
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1933
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…