логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Борете се за да станете Божји синови


Треба да знаете дека како што бебето, кога ќе излезе од мајчината утроба, несвесно го чувствува овој воздух и во истиот миг почнува да да плаче, така и оној што се родил од горе и што од овој свет излегол како од мрачна утроба и влегол во умна и небесна Светлина, и на некој начин на кратко ѕирнал во неа, веднаш се исполнува со неискажлива радост и пролева сози без болка, се разбира сфаќајќи, од каде излегол и во каква Светлина се удостоил да влезе. И тоа е условот за некој воопшто да биде вброен во христијаните.

3.angeli.so.truba

А оние што не го спознале и виделе тоа добро, ниту го задржале со голема упорност, во плач и солзи, за со такви дела исчистени, да го достигнат и, совршено да се соединат со него, да имаат заедница со него, кажи ми, како воопшто ќе се наречат христијанин?

Затоа, ве молам, потрудете се додека е време и додека сме живи, борете се за да станете Божји синови, за да бидете деца на Светлината (зашто тоа ни го дава раѓањето од горе), замразете го светот и она што е во него, замразете го телото и страстите што се раѓаат од него, замразете ја секоја лоша желба и лакомост, дури и кон најмалите созданија. А тоа ќе можеме да го направиме ако ја сфатиме големината на славата и радоста и веселбата што треба да ги наследиме. Зашто, кажи ми, што е поголемо на набото или на земјата од тоа некој да стане Божји син и Негов наследник и Христов сонаследник? Навистина ништо!

3.angeli.so.truba

Со тоа што им даваме предност на земните и опипливи работи и што не ги бараме добрата кои се подготвени на небото, ниту сме им приврзани, ние на оние што гледаат ми даваме јасен доказ дека сме, пред сѐ, совладани од болеста на неверието, како што е напишано: „Како може да верувате кога примате слава од луѓето, а славата што е од Бога не ја барате“, а потоа и, станувајќи робови на страстите и прилепувајќи се за земјата и она што е на неа, воопшто не сакаме да ги подигнеме главите кон небото и Бога, туку, во душевното безумие отфрлувајќи ги Божјите заповеди, отпаѓаме од посинувањето од Бога.

Не лажете се, без дела нема да ни е од полза самата вера. Таа е мртва, а не се мртви оние што се дел од животот преку исполнување на заповедите. Со нивното исполнување, со делата, во нас како плод се појавуваат љубовта, милосрдието, сострадањето со ближните, кроткоста, смирението, трпењето во искушенијата, непорочноста и чистото срце, со кои се удостојуваме да Го гладаме Бог и со помош на кои се јавува и просветлува Светиот Дух што нѐ раѓа од горе, нѐ прави Божји синови, нѐ облекува во Христос, пали Светлина, ги објавува децата на Светлината, ги ослободува душите од темината и уште тука нѐ прави деца на вечниот живот.Свети Симеон Нов Богослов

 

За Преминпортал подготви

Дејан Блажески

Јануари 2021 лето Господово

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2753
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1933
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…