логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

Јас чеда ќе заминам од овој живот. Познато ви е дека својот живот го поминав непорочно (без лукавство). И како од сите бев возљубен. И не заради високиот ми чин (достоинство, звание), туку поради добриот карактер. Никого не укорив, ниту некого навредив, ниту некого наклеветив, ниту некому му завидував. На никој не се разгневив ниту на голем ниту на мал. Црквата Божја не ја оставав уште од рано утро. Бедните не ги презирав, не ги оставив странците и страдалните, не ги презрев затворениците, давајќи им го она што им е потребно. Заробениците ги ослободував. Не помислував на туѓата убавина. Не познав друга жена освен вашата мајка, и тоа се додека да ве роди вас. Оттогаш повеќе не ја познав, но во чистота телесна се осветувавме. Стапките мудро ги чував по православната вера во сѐ. Така правев се до овој смртен ден. И вие да живеете така чеда мои, за Бог да ве прослави, и долговечни да ве направи. Бедните посетувајте ги, вдовиците застапувајте ги, неправедно осудените ослободувајте ги. Со сите да живеете во мир и чистота. Најмногу на оние кои живеат во пустините, во пештерите и во земните бездни добро да им правите.

Спомнувајте си за манастирите. Црноризците достојно почитувајте ги, покажувајќи им милост, и мајчинска почит воздавајте им. Сето ова правете го за Бога да го видете. И во Него да се зарадувате во веки веков. Се ќе имате (од ништо нема да бидете лишени). И злато, и сребро и облеки. Работниците (робовите) присилете се да ги сакате како свои чеда. Старите, пак, меѓу нив ослободете ги, хранејќи ги сѐ до смртта нивна. Просто речено, тоа што го видовте јас да го правам, и вие правете го, за да се спасите, и да се удостоите да се приопштите кон славата на Светиите. Мајката ваша не ја заборавајте, и нејзината волја да ја творете. Слушете ја со страв Божји. Така делото Господово ќе го извршите. Ако овие заповеди ги чувате, Бог на мирот ќе биде со вас. Амин.

 

     Извадок од Слепченски Патерик (Старечник) XIV век,

 3.angeli.so.truba

 

                                                        Превод од старословенски Сестринството на Слепченскиот Манастир

 

Извор:

https://www.manastirslepche.mk/novost/pouka-na-ksenofont-do-sinovite-svoi/

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1484
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1849
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1651
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…