логоFacebookTwitterYouTubeeMail

На 7-ми август, Атинскиот Архиепископ Христодул, кој треба да отпатува за Мајами заради трансплантација на црниот дроб, потпиша договор со министерот за економија на Грција, Георгиос Алогоскуфис, за годинешната државна помош кон Православната Црква во Грција. Точната сума, со која државата ќе ја потпомогне социјалната и културната дејност на Црквата е 30 571 917 евра.Во документот се вели, дека парите се одобрени за “Програмата на Атинската Архиепископија и св.Митрополија на Грчката Црква за реализирање на проекти за придонес кон националниот, социјалниот, економскиот и културниот развој на регионот“. Во програмата е предвидена изградба на конгресни центри, домови за стари лица, опремување на старечки домови, детски домови, училишта. 

Посети: {moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1593
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2040
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1802
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…