логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 takovski.jovan2.jpg

Одговара: Отец Јован Таковски

Фета

Прашање: Кои се причините што доведоа сатаната да биде отфрлен од Божјата милост?

Дали тоа се случило во времето на Адам, и дали Адам бил сведок на тој настан?

 

Одговор: Причина за падот на сатаната (сатан = противник) и на дел од духовниот, односно ангелскиот свет е горделивоста, однсоно злоупотребата на слободната волја и нивната желба да бидат поголеми од тоа што се, да го заземат местото на Бога - нивниот Создател, заборавајќи дека се создание со можност да се усовршува. Горделивоста е почеток и на секој грев, вели мудриот Сирах (10, 15).

            Библлијата не го прецизира времето на падот, но е сигурно дека тој се случил пред падот на прародителите Адам и Ева, бидејќи ѓаволот ги искушува во рајот, преку змијата.

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Ноември 29, 2022
1926.Sava.SHumanovich

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Белград, во рамките на дводневната научна конференција во изминатиот викенд, истакнати експерти од Србија, Хрватска, Северна Македонија и Франција…
Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Јул 24, 2022 Друго од култура 606
TViTer319
Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 929
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 1009
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…