логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 Отче Свети, слушајќи го гласот на Евангелието Господово, ти се одрече од светот сметајќи го богатството и славата негова за невредна и затоа на сите им воскликнуваше: »Љуби Го Бога и ќе најдеш голема милост. Ништо не ставај пред Неговата љубов, за кога ќе дојде во слава, можеш да најдеш покој со сите светии.« По неговите молитви, Христе Боже, сочувај ги и спаси ги нашите души.
Утрена, четврта седмица од постот
(Химна на Светиот Јован Лествичник)

 Поуки на светите отци: Задржи го јазикот, кој беснее, да не би се впуштил во препирка. Седумдесет пати на ден фаќај се во борба со овој тиранин.
 Свети Јован Лествичник

 Молитва:
 Помогни ни, Боже благи, секој ден да се држиме до животните начела на Господа наш Исуса Христа и да ги твориме делата кои се со Твој благослов. Господи, научи нè секогаш да се угледуваме на Твоите светители со длабоко почитување и вдахновување, та и ние да пребиваме во идното Твое Царство. Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Послание до Евреите 6, 9-12
 Свето Евангелие по Марко 7, 31-37

 Созерцание: Зашто Бог не е неправеден па да го заборави вашето дело и трудот на љубовта која ја покажавте за Името Негово, послужувајќи и служејќи на светите.
Послание до Евреите 6, 10

Подготви: А.Л.

Посети:{moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Мај 16, 2021

Овој ден - на свети Атанасиј Велики | Манастир Св. Јован Претеча С. Слепче

Ноќ повторно наидуваво утро рано на мои очи,ученик наместо да се надѕидувадозволил нешто да го кочи. Прослава чесна Небесна,за учител се одвиваликува Небеса, торжествува,Црквата воскликнува.
Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2254
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1528
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1923
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…