логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 7.Vselenski.sobor

Љубовта бара дискреција, а дискрецијата, пак, е уметност. Ако не сте запознаени со уметноста на љубовта, тогаш не знаете како да љубите. Љубовта не гледа на недостатоците на својот ближен. Таа ги простува грешките, ги толерира лошите навики…

Избегнува да критикува. Несреќна е за сарказмот. Ги растура сомневањата. Не прифаќа клевета. Таа не пресудува или јавно разобличува.

Ги покрива сите недостатоци на љубезен и храбар начин… Љубовта, преку нејзината едноставност и искреност, не е свесна за злото. Кристално е јасна како вода од чистото езеро. Ниту еден жесток бран на зло или измама не може да ја нарушат.

Оној што љуби е најголемиот победник во духовната битка. Тој победува користејќи насмевка и љубезност.

Старец Ефрем Аризонски

 

 

 

 

 

 

 

https://www.mocdanz.org.au/mk_MK/%d0%be%d0%bd%d0%be%d1%98-%d1%88%d1%82%d0%be-%d1%99%d1%83%d0%b1%d0%b8-%d0%b5-%d0%bf%d0%be%d0%b1%d0%b5%d0%b4%d0%bd%d0%b8%d0%ba-%d0%b2%d0%be-%d0%b4%d1%83%d1%85%d0%be%d0%b2%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b1/Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1379
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1674
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1508
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…