логоFacebookTwitterYouTubeeMail

лого

 

Aleksandar.N.sv.Martinijan2

Св. Архангел Гавриил е служител на Божјата сила и семоќност и известител на најдлабоките спасителни Божји тајни. Неговто име значи „сила Божја“. Имено, на архангел Гавриил му се припишува учеството во настаните од видението на Јоаким до возвестувањето на добрата вест на Ана. Подоцна, откако светата Дева на четиригодишна возраст била одведена во храмот, архангел Гавриил ја поучувај и секојдневно и’ носел храна во деветиот час, во продолжение на 12 години. Светата Црква го воспева како служител на чудото (Благовештението) и затоа го изобразува со сина наметка со рајска гранка во рацете, која тој и’ ја дал на Божјата Мајка, а понекогаш го изобразува со фенер во десната рака, во кој гори свеќа, а во левата – со огледало од јаспис (символ на тоа дека Божјата промисла останува скриена за нас до времето на нејзиното исполнување, но и по нејзиното исполнување разбирлива е само за оние кои внимателно гледаат во огледалото на својата совест и вникнуваат во словото Божјо).

Според Светото Писмо тој се смета за ангел-чувар на избраниот народ.

Се спомнува во канонските книги:

Дан. 8, 16 и 9, 21;

Лк. 1, 9 и 26.

Беше испратен од Бога ангелот Гавриил … (Лк. 1:26)

Кога светиот пророк Даниил се удостоил од Бога со пророчко видение за иднината на светот и бил во недоумица што означува тоа, го слушнал гласот Божји: “Гаврииле, објасни му го тоа видение!” (Дан. 8;16). На друго место, пророкот говори: „Гавриил кого го бев видел во поранешното видение, долета брзо, се допре до мене во времето на вечерната жртва, ме вразуми, говореше со мене и рече: “Данииле, сега излегов за да те научам да разбираш.“ (Дан. 9; 21-22).

И навистина светиот предвесник на тајните Божји сè му објаснил на пророкот Даниил и, просветлувајќи го, му дал да разбере за седумдесете седмици, по чие истекување ќе се роди Спасителот на светот.

Подоцна светиот Архангел Гавриил бил пратен од Бога да му предвести на Захарија за раѓањето на Јован Претеча, а на Пресветата Дева Марија и’ го претскажал раѓањето на Спасителот од Неа (Лк. 1:5-38). Тој, исто така, на жените мироносици им ја објави радосната вест дека Христос воскресна.

“Овој Архангел, според мислењето на богомудрите мажи, бил испратен да Го укрепи Спасителот во Гетсиманиската градина и да и’ предвести на Богомајката за нејзиното сечесно успение. Затоа, Црквата го нарекува служител на чудесата” – пишува свети Инокентиј, архиепископот Херсонски (Цит.соч., стр 7).

Неговиот спомен се слави на 8. април (26. март – стар стил) и 29. јули (13. јули – стар стил).

Aleksandar.N.sv.Haralampij

О, велики Архангеле Божји Гаврииле! Ти и’ благовести на Пречистата Дева Марија за зачнувањето на Синот Божји. Извести ме и мене грешниот за страшниот ден на мојата смрт, и умоли Го Господа Бога за грешната моја душа, да ми ги прости Господ гревовите мои, и да не ме задржат ѓаволите на митарствата за гревовите мои.

Свети Архангеле Божји Гаврииле, радост неизречива од Небото на Пречистата Дева Марија и’ принесе! Исполни го со радост и веселба серцето мое, со гордост преогорчено, и заштити ме од сите беди и тешки болести, сега и секогаш и во сите векови. Амин.

Свети Архангеле Гаврииле, благовести ми радост и спасение на душата моја. И моли Го Бога за мене, грешниот. Амин.

 

Извор: За Ангелите, демоните и митарствата според свети отци на Църквата – Сливенски митрополит Иоаникий

Архангел Гавриил

 

https://maranata01.wordpress.com/2010/04/13/a%d1%80%d1%85%d0%b0%d0%bd%d0%b3%d0%b5%d0%bb-%d0%b3%d0%b0%d0%b2%d1%80%d0%b8%d0%b8%d0%bb/?fbclid=IwAR2w-x1I5z6vquEdj34tstelQ8KLzuypIGC5s6imNJ2NAOCBTj_cZH1y3xM

 

TVITer270

П.П. 2018-03-25 08:33:25

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2669
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1825
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Сето тоа... не сум го запазил од младини (11.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Сето тоа... не сум го запазил од младини (11.09.2021)

Страстите се тие што го држат срцето заробено и затворено за умно-срдечната молитва, а умот непросветлен. Страстите и демоните, кои секогаш се поврзани со нив, се тие што ги држат...

Митрополит Струмички Наум: Што не е јасно? (04.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Што не е јасно? (04.09.2021)

Никогаш не треба да губиме предвид колкави должници сме Му на Бог; и поради сите дарови што постојано ги добиваме од Него и поради сите гревови со кои Му возвраќаме...

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Св. Јован Кронштатски - Слово на денот на Успение на Пресвета Богородица

Св. Јован Кронштатски - Слово на денот на Успение на Пресвета Богородица

И колку славно било Нејзиното успение! Со каква светлина сјаело Нејзиното пречисто лице. Колку прекрасно, неописливо, неспоресливо благоухание извирало од нејзиното пречисто, приснодевствено тело, како што пишува св. Дионисиј Ареопагит,...

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Многу е важно правилно да разбереме и да ги запомниме зборовите на тропарот на великиот празник на Успението на Пресвета Богородица: „... По Успението не си го оставила светот, Богородице...’’.Нејзината...

о.Зоран Пецовски: ПРЕОБРАЖЕНИЕ  ХРИСТОВО

о.Зоран Пецовски: ПРЕОБРАЖЕНИЕ ХРИСТОВО

Кој им дава поткрепа во нивните неуморни подвизи; добро и убаво им било на сите светители, зашто за сите нив не постоел ниту еден друг идеал кој  би бил  достоен...

   Свештеник Јане Илиев: СЕДМА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Свештеник Јане Илиев: СЕДМА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Секое појавување на Спасителот Господ Исус Христос меѓу народот претставувало поттик околу Него и Неговите ученици да се собере многу народ. Некои од нив доаѓале заради љубопитност, некои од мака,...

Митрополит Струмички Наум: Разлика помеѓу Божјо и демонско чудо (21.08.2021 )

Митрополит Струмички Наум: Разлика помеѓу Божјо и демонско чудо (21.08.2021 )

Прашањето што се поставува сега е: дали имаше основа за чудо и во случајов на Апостол Петар? Дали тој дава нешто што не е достаточно и за самиот него, т.е....

Митрополит Струмички Наум: Давање и кога се нема доволно за себе – основа за Божјо чудо (14.08.2021)

Митрополит Струмички Наум: Давање и кога се нема доволно за себе – основа за Божјо чудо (14.08.2021)

    Во нашиот живот е важно да имаме волја за добро дело – во слава Божја и од љубов кон ближниот, останатото е Божја работа. Апостолите ја гледаат потребата...

« »