логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Aleksandar.N.sv.Haralampij


Најважно денеска е човекот да не се приспособува кон тој светски дух. Тоа би било еднакво на исповедање на нашата вера. Да се трудиме, колку можеме, да не се предадеме на тој тек, да не се повлечеме по тој канал. Итрите риби не се фаќаат на куката. Ја гледаат мамката и разбираат дека е мамка, се оддалечуваат од таму и се спасуваат. Додека другите ја гледаат мамката, брзаат да ја загризат и оп, се уловуваат! На ист начин и светот има свои мамки и ги уловува луѓето. Тие се привлекуваат од светскиот дух и паѓаат на неговата измама.

Светското мислење е болест. Како што човекот избегнува некоја болест, така треба да го избегнува и светското мислење во сите негови манифестации. Да се оттуѓи од духот на светскиот прогрес, за да напредува духовно, да биде здрав духовно и да се радува со ангелска радост.  

Превод од бугарски

Извор: СВЕТСКИЯТ ДУХ Е БОЛЕСТ

 

Извор:

https://maranata01.wordpress.com/2021/03/03/%d1%81%d0%b2%d0%b5%d1%82%d1%81%d0%ba%d0%b8%d0%be%d1%82-%d0%b4%d1%83%d1%85-%d0%b5-%d0%b1%d0%be%d0%bb%d0%b5%d1%81%d1%82-%d1%81%d0%b2-%d0%bf%d0%b0%d1%98%d1%81%d0%b8%d1%98-%d1%81%d0%b2%d0%b5/

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Мај 16, 2021

Овој ден - на свети Атанасиј Велики | Манастир Св. Јован Претеча С. Слепче

Ноќ повторно наидуваво утро рано на мои очи,ученик наместо да се надѕидувадозволил нешто да го кочи. Прослава чесна Небесна,за учител се одвиваликува Небеса, торжествува,Црквата воскликнува.
Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2253
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1528
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1923
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…