логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

19042009

Молитвата ни е помош во животот.

Беседа со Бога.

Заборавање на земните нешта.

Вознесување кон небото.

Преку молитвата ние тргнуваме на пат кон Бога.

Молејќи се нема да се погордееме, ако имаме свест за тоа дека стоиме пред Бога.

Молитвата е сонце на умните очи на душата.

Како што сонцето е светлост за телото, така за душата е молитвата.

Огнената молитва е неизгаслива и вечна светлост за душата и разумот.

Молитвата е општ лек кој ги изгонува сите страсти.

Молитвата е облека на животот, таа е цвет кој носи надеж.

Не ја твориме молитвата во надворешениот телесен став, ниту во плачот на гласот, туку со спремноста на волјата.

И не ја твориме бучно и со викање, и со красноречивост така што би ги одбиле ближните, туку со секоја кротост, скрушеност, разум и внатрешни солзи.

Човековото срце е создадено за да се исполни со крајни добра, само во хранењето со доброто тоа ликува и се весели, бидејќи во него се наоѓа Бог, а од срцето на неверникот Бог отстапил.

Срцето има бескрајни желби бидејќи е и создадено за тоа да расцвета бескрајно.

А срцето на неверникот не исполнето со вечноста, вечно воздивнува, трага и жеднее, но никако не може да се исполни, бидејќи световните задоволства се слаби да ја исполнат срцевата празнина.


Световните наслади и задоволства кога ќе поминат ја оставаат горчината на талогот, а сестра на изчезнатата слава е жалоста.

19042009

 

 Извор:

https://www.manastirslepche.mk/novost/za-molitvata-sveti-nektarij-eginski/

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3413
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3244
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…