логоFacebookTwitterYouTubeeMail

TViTer112

Еден монах го прашал свети Антониј:

- Дали е потребно сеноќно  бдение за да се победи ѓаволот?

Свети Антониј му одговори:
-Нема да го победиш со бдение  ѓаволот никогаш не спие!

Тогаш монахот прашал:
- Дали е потребен  голем и строг пост?

Свети Антониј вели:
-Како ќе го победиш со постење кога тој ништо не јаде.

- Сигурно е  потребна  силна вера? праша монахот.

Свети Антониј му вели: И лукавиот ѓавол трепери. Ако сакате да го победите, треба трпение и љубов. Ова се двете најголеми оружја против лукавството.
Тој нема ниту еден од нив.

 

 Избор од фб профил на ПравославиеПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2983
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2819
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…