логоFacebookTwitterYouTubeeMailНа 21 август 2010 година,  Радовиш  ќе го чествува празникот на св.Спасо Радовишки.
 Ќе биде осветен параклисот на св Спасо Радовишки во центарот на градот.
Со Архиерејската Литургија ќе чиноначалствува Неговото  Блаженство Архиепископот г.г.Стефан заедно со архиереите на МПЦ.
Организацијата на овој настан ја има Здружението Св.Спасо Радовишки, општина Радовиш и МПЦ -Брегалницка епархија.

  
 Кирил Чапов -претседател на здружението 
 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie