логоFacebookTwitterYouTubeeMail

3.angeli.so.truba
Кога би

 

Кога би верувале

Дека Христос се роди во пештера

Со истата леснотија

Со која веруваме дека вирусот

Се роди во лабораторија...Кога би поверувале

Дека Христос воскресна

Со истата леснотија

Со која веруваме дека 5Г

Ќе нѐ убие, а не нашата глупавост...Кога би верувале

Дека Христос на Небесата се вознесе

Со истата леснотија

Со која веруваме дека

Ѕвездите на небото и хороскопот

Ни ја кројат судбината...Кога би верувале

Дека Христос дојде да го спаси човекот

Со истата леснотија

Со која веруваме дека Гејтс

Преку вакцините ќе го чипира

И зароби човекот...

Кога би поверувале

Дека Светиот Дух се симна врз апостолите

Со истата леснотија

Со која веруваме во теориите на заговор...Кога би преброиле во Новиот Завет

Колку пати Христос ни заповедал да се љубиме еден со друг

Со истата леснотија со која

Броиме колку пати сме спомнати

Ние Македонците во Библијата...Кога би го завртеле другиот образ

Како што нѐ поучил Христос

Со истата леснотија

Со која му истураме бес и клетви

На нашиот ближен...Кога би го прочитале ова

И би примениле нешто од напишаното

Со истата леснотија

Со која ги споменуваме поршето, џиповите, парите, црвените чевли...

Со истата леснотија

Со која колнеме и пцуеме...Кога би верувале

Дека светот може да биде

убаво место за живеење

Со истата леснотија

Со која го уништуваме...

Кога не би наседнувале

На убедувањето на ѓаволот

Дека тој не постои

Со истата леснотија

Со која наседнуваме на приказната

Дека короната не постоиЕх кога би...Тогаш

Би биле подобри луѓе и христијани

Со истата леснотија

Со која сме станале ѕверови...Отец Пимен

 

9ти јуни 2020 лето Господово

 

 Извор:

https://www.mkd.mk/poezija/koga-bi-otec-pimen?fbclid=IwAR1_CbkEnB_WM3SdtB7wZD5ehTsQJx1x--tt_dIF5miHRBIFsPyiOkLppZI

 

 Друго:

Митрополит Европски г. Пимен-Веронаука ќе нè спаси од паганство и суеверие ...

ЦРКВАТА НЕ СЕ ХРАМОВИТЕ, ТУКУ НАРОДОТ ВО ХРИСТА! (24.07.2008)

Oтец Пимен: За името ...

Митрополит Европски г. Пимен - (Без)смислата на адетите ...

 Митрополит Европски г. Пимен - Фетишизам или православие? ...

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јуни 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Новата книга од Тихомир Јанчовски беше промовирана во „Буква“

Авторот несомнено е познавач на филозофските теории, што е видливо и во неколку синтагми и максими кои вешто ги проткајува во своите раскажувања. Како синтагми кои во историјата на филозофијата се врзуваат со Декарт, со Лајбниц или со Хусерл. Сепак, и покрај…
Јуни 10, 2021
38.machenici1

До 2050 година во океаните ќе има повеќе пластика отколку риби

Луѓето годишно користат повеќе од 1 милијарда пластични кеси, фрлаат 13 милиони тони пластика во океаните, трошат 17 милиони барели за изработка на пластика (еден барел има околу 159 литри) и убиваат повеќе од 100.000 животни со користење на…

Елвира, наставничката која се покажа како штит...

Мај 17, 2021 Друго од култура 409
38.machenici1
Игнатијева на својот профил на Инстаграм обично објавуваше мотивациони пораки врз свои…

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Апр 07, 2021 Литература 358
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како…

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Апр 04, 2021 Литература 450
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните…

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? (24.07.2021)

Митрополит Струмички Наум: Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? (24.07.2021)

Што ли да речеме за посуптилната страст на умот, како што е демонската гордост, т.е. високото мислење за самите себе, односно суетата, преку која демонот нѐ држи заробени и преку...

БEСEДА  за трeзвeнoста на умoт

БEСEДА за трeзвeнoста на умoт

Бoг на живoтнитe им дал самo душа, затoа нe им дал слoбoда, туку Oн ги ракoвoди сo Свoјoт ум. На чoвeкoт Бoг му дал душа и ум, и сo умoт...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (17.07.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (17.07.2021)

Божји збор, Литургиски збор, збор во сила, соодветно, има веќе и оној што го просветлува својот ум преку дарот на умно-срдечната молитва; оној чиј ум невидливо богослужи пред олтарот на...

Митрополит Струмички Наум: АПОСТОЛСКО ПРЕЕМСТВО, ИЛИ СТАРОЗАВЕТНО?

Митрополит Струмички Наум: АПОСТОЛСКО ПРЕЕМСТВО, ИЛИ СТАРОЗАВЕТНО?

Светите Апостоли не служеле во велелепни храмови, туку во обични домови. Ние, денес, се натпреваруваме кој поголем храм ќе изгради, и покрај тоа што многу луѓе живеат во сиромаштија.Светите Апостоли...

Ретроспектива (2005-2020) - Митрополит Европски Пимен: „Беа двајца сосем различни луѓе“

Ретроспектива (2005-2020) - Митрополит Европски Пимен: „Беа двајца сосем различни луѓе“

Беа двајца сосем различни луѓе. Едниот прост рибар, а другиот еден од најучените во своето време. Еден крупен како карпа, друг многу ситен. Едниот со пламен карактер, а другиот кроток....

Александар Несторовски: Трета недела по педесетница 11/07/2021

Александар Несторовски: Трета недела по педесетница 11/07/2021

А ако ние сме од Бога и ако целиот матријален свет е од Бога, тогаш значи дека и се што доаѓа е од Бог. Затоа, да го напуштиме лицемерното верување...

МИТРОПОЛИТ СТРУМИЧКИ НАУМ: ЛОВЦИ НА ЛУЃЕ (03.07.2021)

МИТРОПОЛИТ СТРУМИЧКИ НАУМ: ЛОВЦИ НА ЛУЃЕ (03.07.2021)

И затоа, како што обичниот ловец треба да биде искусен за да го фати својот плен така и ловецот на луѓе, односно духовниот отец треба да биде опитен за да...

о.Јане Илиев: ПРВА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

о.Јане Илиев: ПРВА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Човекољубието на Господа Исуса Христа нема крај. За да го стекнеме вечниот живот, кој е во Него, и за да живееме со Него, од нас не се бара ни ученост,...

 Митрополит Струмички Наум: Недела на сите Светии (26.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на сите Светии (26.06.2021)

Егоцентричноста, т.е. самољубието не се способни да се потслонат на верата и довербата во Богочовекот Христос, и затоа несвесно го принудуваат човекот да бара сигурност само во материјалното, како и...

« »