логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Холандскиот уметник Винсент Ван Гог е познат по своите слики, но тој зад себе оставил и над 900 писма кои биле адресирани до други уметници или, најчесто, до неговиот сакан брат Тео. Овие писма ни даваат поглед во животот на уметникот, но и се извор на прекрасни цитати од кои уметниците се инспирираат дури и денес.

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

    „Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“    „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“    „Верувам дека секој може да успее и не треба да очајувате дури и при некој доживеан неуспех и дури и ако се чувствувате како да пропаѓате. Целта е да се воздигнете и да имате храброст, дури и ако работите не се онакви како што сте ги замислиле.“    „…Вистина е дека подобро е да се биде страстен, дури и ако правите грешки, отколку тесноград и претерано претпазлив.“    „Постои безбедност среде опасноста. Што би бил животот доколку не се осмелиме да ризикуваме?“    „…Доколку не сум добар сега, нема да бидам добар ни подоцна. Житото е жито, иако изгледа како трева на почетокот.“    „За големите нешта не е доволен само мотив, потребни се повеќе последователни мали нешта, здружени заедно.“    „Бидете добри кога животот е тежок, сѐ ќе си дојде на место подоцна. Никој не го добива посакуваното од самиот почеток.“    „Одличното не е случајно, тоа мора да биде направено свесно.“    „Сепак, чувството за уметност се развива и созрева дури подоцна низ самата работа.“    „Иако често сум во хаос, во мене има мир, хармонија и музика. И во најсиромашната куќичка, во највалканиот агол, гледам слики или цртежи.“    „Пешачете и сакајте ја природата бидејќи само така можете подобро да ја научите уметноста. Сликарите ја разбираат природата и ја сакаат, па нѐ учат нас останатите како да ја гледаме.“    „Според мене, две нешта се вистинити и се дополнуваат: не исцрпувај ги инспирацијата и моќта за имагинација, но и не станувај роб на моделот. Втората е: земи модел и изучувај го, инаку твојата замисла нема да добие материјална форма.“    „Погледот на ѕвездите ме принудува да сонувам.“    „Сѐ уште го немам, но го бркам и се борам за него. Сакам нешто сериозно, нешто свежо, нешто што има душа.“    „…Колку повеќе мислам (за љубовта), толку повеќе чувствувам дека нема ништо поуметничко од тоа да сакаш човек.“    „Срцето на човекот е како морето, има невремиња, има бранови, но во длабочината има и бисери.“    „Добро е да сакаш најсилно што можеш, бидејќи таму лежи вистинската сила, а тој што сака многу, исто така, е способен за многу, и тоа што се прави со љубов е добро сработено.“    „Сеќавањето на сѐ што сме сакале останува и се враќа во ноќите. Не е мртво, но спие.“    „Љубовта е нешто вечно. Аспектот може да се промени, но не и суштината.“


извор: kafepauza.mk

 Преземено од:

https://www.analitikum.mk/post/citati-od-van-gog-sto-ke-ve-inspiriraat

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

« »