логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

Божјата рака“ на Сорентино го отвора 43. „Браќа Манаки“, Фестивалот стартува на 19 август


Иако претходно беше најавено дека фестивалот „Браќа Манаки“ годинава ќе започне на 20 месецов, тој е поместен ден претходно и ќе трае до 26 август. „Фестивалот го поместуваме за ден порано од логистички причини затоа што се поклопуваме со затворањето на Охридско лето’. Сметавме дека не е на наша штета да го помрднеме, некои од гостите како на пример кинематограферката Дариа Д’Антонио (на „Божјата рака“) може да дојде“, рече Симеон Мони Дамeвски, претседателот на фестивалот „Браќа Манаки“ на денешната прес-конференција

Италијанско-американскиот филм „Божјата рака“ (The Hand of God) на Паоло Сорентино, добитник на „Сребрен лав“ на Венецијанскиот филмски фестивал во 2021 на кинематограферката Дариа Д’Антонио на 19 август во Битола ќе го отвори 43. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.

Иако претходно беше најавено дека фестивалот годинава ќе започне на 20 месецов, тој е поместен ден претходно и ќе трае до 26 август. „Фестивалот го поместуваме за ден порано од логистички причини затоа што се поклопуваме со затворањето на Охридско лето’. Многу ни е битно тоа за дел од важните гости кои сакаат да присуствуваат и кои сметаме дека треба да присуствуваат, меѓу кои и амбасадори кои не сакаа никако да го пропуштат нашиот фестивал. Сметавме дека не е на наша штета да го помрднеме, некои од гостите како на пример кинематограферката Дариа Д’Антонио (на „Божјата рака“) може да дојде, да присуствува на прес-конференција и да одржи мастер клас“, рече Симеон Мони Дамeвски, претседателот на фестивалот „Браќа Манаки“ на денешната прес-конференција на која селекторите детално ги претставија филмовите од фестивалските програми.
Ентони Дод Ментл

Како што потврди Дамeвски, во Битола доаѓа годинешниот лауреат за животно дело на фестивалот, британскиот кинематографер Ентони Дод Ментл познат по „Догвил“ кој се смета за пионер на дигиталната камера и е првиот кинематографер што добил „Оскар“ за филм снимен со дигитална камера, но сè уште се очекува потврда за вториот важен гостин, за познатиот кинематографер Џон Метисон познат по „Гладијатор“, „Фантомот од Операта“, „Икс мен: Прва генерација“ „Логан“, „Кралот Артур: Легендата за мечот“…

„Имаме концерти, диџеи од Берлин, по три журки секоја вечер, по еден коктел, многу мастер класови“, додаде Дамeвски, посочувајќи дека фестивалот ќе се одвива на три локации: главната – Центарот за култура во Битола каде ќе се прикажува долгометражната и краткометражната натпреварувачка програма, киното „Манаки“ со проекции на документарната и студентската, како и летната тераса на Офицерскиот дом за ревијалната програма „Мак корнер“ каде публиката ќе може да види филмови од македонската кинематографија снимени оваа и минатата година.

Под мотото „Реалноста не е доволна“ на фестивалот во четирите натпреварувачки програми ќе се прикажат вкупно 54 филма, од кои 14 во главната натпреварувачка програма, 12 во кратката, 10 во документарната и 18 во студентската.

Селекторот на долгометражната натпреварувачка програма Слаѓан Пенев, пак, повтори дека филмовите кои ќе се натпреваруваат се познати и наградени остварувања на европските фестивали. Покрај, канскиот победник „Триаголник на тагата“ на Рубен Остлунд, шпанско-италијанскиот филм „Алкарас“ на Карла Симон, кој е добитник на „Златна мечка“ во Берлин, „Вози ја мојата кола“ од Рјусуке Хамагучи, Пенев го најави и „Божјата рака“ на Паоло Сорентино, кој го отвора годинешното издание на фестивалот. Дејството на филмот се одвива во Неапол, во 1980-тите, каде младиот Фабието ја следи својата љубов кон фудбалот додека се случува семејна трагедија, обликувајќи ја неговата неизвесна, но ветувачка иднина како режисер. Во главната селекција ќе се натпреваруваат и „EO“ на Јержи Сколимовски, „Мајка и син“ на Леонор Сераије, „Римини“ на Улрих Зајдл, македонските „Снежана на крајот умира“ на Кристијан Ристески и „Мими“ на Даријан Пејовски, „Од рајот“ од Срѓан Драгојевиќ, хрватско-српскиот „Чичко“ на Давид Капац и Андрија Мардешиќ, „Осум планини“ на Феликс ван Гронинген и Шарлот Вандермерш, како и „Блиску“ на Лукас Донт.

„Ѓаволот се плаши од вода“ на Лидија Мојсовска и „Баскет“ на Димитар Банов, пак, ќе бидат македонски претставници во селекцијата на краткометражни филмови, чиј селектор е режисерката Марија Апчевска.

Организаторите открија и дел од имињата на членовите од жири-комисиите. На „Браќа Манаки“ меѓу членовите на жиријата се и нашиот кинематографер на „Медена земја“ Самир Љума, потоа Маја Богоевиќ, филмски критичар од Црна Гора, потоа Јелена Станковиќ од филмот „As far as you go“, како и Мариса Созен, позната турска актерка, ѕвезда на филмот „Зимски сон“.

За селекцијата на студентски филмови говореше Ѓорѓи Пулевски, кој истакна дека има еден македонски филм од ФДУ Скопје, пет балкански филмови од Словенија, Грција, Косово и Хрватска, а другите филмови се од остатокот од Европа од реномирани филмски академии во Англија, Виена, Прага, Минхен.

За офф програмата на фестивалот која се реализира на иницијатива на Општина Битола говореше Тоше Ивановски. Тој најави секојдневни изложби на раритети од колекционери кои ја раскажуваат фото и филмската историја на Битола, музички настани во духот на филмската музика, танци и анимации, како и манифестацијата „живи слики“ од архивите на Манаки. Притоа продолжува програмата „Наследниците на Манаки“ и првпат годинава ќе биде презентирано семејното наследство на познатиот Фото УНИ, добитник на Оскар за фотографија за најдобар фотографер на САД во 1965 година. Игор Новоградска и Оливер Јосифовски, Илија Апелгрин и многу други познати музички имиња ќе бидат дел од офф програмата, со изведби и промоции на филмска музика од „Бикини мун“, „Стела“. (Н.И.Т.)

 

https://www.vecer.press/%D0%B1%D0%BE%D0%B6%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BE-%D0%B3%D0%BE-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80/

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 25, 2023
Snimatel.Naum

Наум Доксевски, кинематографер на „Домаќинство за почетници“: Со Горан бевме согласни дека најважно е да ја доловиме емоцијата на платното

На денешната прес –конференција екипата на филмот „Домаќинство за почетници“, кој беше прикажан на свеченото отворање на 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ проговори за текот на снимањето, раѓањето на идејата за филмот, соработката на снимањето, кастингот…
Септември 18, 2023
TVIT809

ИНТЕРВЈУ Слаѓан Пенев, селектор на ИФФК „Браќа Манаки“: Ги сакам филмовите со силно авторство, храбри сижеа, многу прогресивни идеи, но и класични пристапи

Филмскиот критичар Слаѓан Пенев е селектор на главната натпреварувачка програма на Интернационалниот фестивал за филмска камера „Браќа Манаки“ веќе трета година. Пред годинешното 44-то издание на битолската смотра на светските мајстори на филмската камера,…

„ПОЕЗИЈА ОД МАКЕДОНИЈА“ и „Версвил“

Авг 19, 2023 Литература 133
TVIT762
Реномираното меѓународно списание за поезија „Версвил“, својот најнов број во целост го…

Промоција на Речник на медиумска писменост

Мај 31, 2023 Литература 273
Ова лексикографско издание е прв сериозен обид за систематизирање на термините коишто се…

Интервју со Јована Матевска Атанасова – писателско име кое полека оди кон врвот на македонската литература

Мар 09, 2023 Интервју 650
Jovana.matevska
Најпрво сум радосна што ја имав привилегијата да пораснам емотивно. Некои луѓе трошат цел…

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Ное 29, 2022 Ликовна уметност 871
1926.Sava.SHumanovich
Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот…

Беседи

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

 Митрополит Струмички Наум Отсекување на главата на свети Јован Крстител (10.09.2022 15:45)

Митрополит Струмички Наум Отсекување на главата на свети Јован Крстител (10.09.2022 15:45)

Во Ирод четворовласникот го препознаваме самољубието во сите три негови пројави или потстрасти: сластољубие (желба за телесни задоволства), среброљубие (желба за пари и имот) и славољубие (желба за овоземна власт...

Порака на српскиот патријарх Порфириј до учениците на почетокот на учебната година

Порака на српскиот патријарх Порфириј до учениците на почетокот на учебната година

Да си помагаме меѓусебно за подобро да ги научиме лекциите, бидејќи сме си потребни еден на друг, сите зависиме еден од друг. Затоа треба да ги негуваме другарството и заедништвото....

Свети Лука (Војно - Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Свети Лука (Војно - Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Многу е важно правилно да разбереме и да ги запомниме зборовите на тропарот на великиот празник на Успението на Пресвета Богородица: „... По Успението не си го оставила светот, Богородице...’’.Нејзината...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Бог го бара нашето срце и нашиот чист живот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Бог го бара нашето срце и нашиот чист живот

Бог нема потреба од зејтин, лепење пари по иконите и нема потреба од ништо од нас материјално.Да одиме кај бајачи и гледачи кои ќе ни кажат да носиме зејтин, или...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Самите имаме потреба од простување

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Самите имаме потреба од простување

Секоја молитва што ќе ја изговориме е крик за простување: „Господи Исусе Христе, помилуј ме, грешниот!“ Еве што вели Бог: „Ако им ги простите на луѓето гревовите нивни и вам...

Митрополит Струмички Наум: Преображение Господово (18.08.2023)

Митрополит Струмички Наум: Преображение Господово (18.08.2023)

Кога би ги прашале луѓето во црква, кои го празнуваат денешниот празник, зошто сме собрани овде, тие веднаш би одговориле дека денес е Преображение Господово. Не велам дека одговорот не...

Како бесот се крие (13.08.2023 11:33)

Како бесот се крие (13.08.2023 11:33)

Богочовекот Христос не е сега меѓу нас, но затоа ги остави Своите наследници, Епископите, чиј глас, кој повикува на лично покајание, треба да го послушаме, ако сакаме да се исцелиме....

« »

Најново од култура

Православен календар

 

24/09/2023 - понеделник

 Св.свештеномаченик Автоном; Св.свештеномаченик Корнут, епископ Икониски; Св. маченик Јулијан со четириесетмина другари; Преп. Даниил од Тасос; Св. маченици Македониј, Татијан и Теодул;

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Тропар на чудата на св. Божји архангел Михаил 6 септември / 19 септември 2023

Тропар на чудата на св. Божји архангел Михаил 6 септември / 19 септември 2023

Сину на послушноста, вонмен од твојата уста секогаш ќе одекнува,о сило побрза од молњата,

Тропар на полагање на ризата на Пресвета Богородица 31 август / 13 септември 2023

Тропар на полагање на ризата на Пресвета Богородица 31 август / 13 септември 2023

Богородице Приснодево, заштитнице на луѓето,ризата и појасот на твоето пречисто телоси ги дарила на твојот град како моќна ограда,

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная