логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Aleksandar.N.sv.Haralampij

Вечната дилема и полемика – дали тие што имаат повеќе пари се посреќни или пак, посреќни се оние кои имаат повеќе време? Анализата ја пренесува порталот Hybrid.mk!

Студија на Харвард, објавена неодамна, открива дека најсреќните луѓе имаат повеќе време и помалку пари. Односно, наместо да трошат време за да заработат пари, навистина среќните луѓе ги трошат парите за да добијат време.

Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат најмногу животни исполнувања повеќе претпочитаат време отколку пари.

Најочигледен факт за бизнисот е дека трошите време за добивање пари. Појдовната идејата е дека колку повеќе пари имате, толку побезбедно ќе се чувствувате. Но, што ако таа претпоставка е заблуда? Токму тоа го тврди и новото истражување.

Анкетата објавена од „Харвард Бизнис Ривју“ опфатила 100.000 возрасни работници. Од нив се дознава дека оние кои биле подготвени да се откажат од заработка повеќе во корист на слободното време, доживеале поисполнети социјални врски, задоволувачка кариера и поголема радост и севкупно пријавени поголеми стапки на општо задоволство.
Што се случува?

Авторот на студијата, Ешли Виланс тврди дека луѓето кои претпочитаат време пред пари – можеби со тоа што одбиваат долгорочни промоции или задачи за аутсорсинг – имаат подобар квалитет на живот.

Виланс го идентификува ова како нешто што се нарекува изобилство на време, што звучи како – луксуз, да имате доволно време да ги направите работите што ги сакате. Таа и нејзиниот тим ги анализирале податоците од институтот Галуп и утврдиле јасна шема: луѓето кои имаат доволно време се посреќни, помалку депресивни, доживуваат поголема радост, вежбаат повеќе, јадат подобро, се попродуктивни.
Зошто се случува ова?

Од повеќе причини, скоро сите се поврзани со начинот на кој го забележуваме и погрешно го разбираме значењето на нашето слободно време.

Луѓето обично преферираат пари на сметка на нивното слободно време, верувајќи дека ќе се чувствуваат подобро поради повисоките приходи. Но, сепак, енергијата на луѓето кои заработуваат повеќе пари не се претвора во среќа и претежно се манифестира со повеќе време посветено на работата. Tоa докажано ги прави луѓето помалку задоволни. Екстра заработка не значи екстра среќа, освен ако не ги искористите тие пари за да си откупите слободни часови во тек на денот.

Вреди да се напомене дека луѓето кои се борат да врзат крај со крај или кои се чувствуваат несигурни во врска со својата финансиска иднина, честопати се чувствуваат посреќни кога избираат пари, вели авторот на студијата, Ешли Виланс.

Во студијата се коментира дека денес е лесно да бидеме заведени затоа што парите се многу моќен симбол во нашата култура. Тие често пати се знак на успех, статус и социјално одобрување.

Сепак, кога станува збор за вашата општа благосостојба, можеби е време да преиспитате што реално може да направи потенцијалот за висока заработка за вас. Ако успехот го користите за да се осигурате дека ќе имате повеќе време и простор да се справите со другите аспекти на животот надвор од работата, веројатно ќе ви донесе корист. Но, работата со цел чиста заработка и профит, особено во замена за слободни часови од вашиот живот, се покажа дека не е најмудриот пат кон среќата.

 

 

Извор:

https://inovativnost.mk/2021/03/02/%d0%b8%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%b6%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d1%85%d0%b0%d1%80%d0%b2%d0%b0%d1%80%d0%b4-%d0%ba%d0%be%d0%b8-%d0%bb%d1%83%d1%93%d0%b5-%d1%81%d0%b5-%d0%bf%d0%be%d1%81/

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Април 07, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како Barnes and Noble, Vivlio, Apple Books, Thalia, Kobo, Booktopia, Weltbild, Paagman, Ibs, Indigo и други. На македонски јазик книгата која инкорпорира 6 приказни, како…
Април 04, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните деца и да знаат што тие сакаат да прочитаат. Авторите од западноевропските земји се многу похрабри и добро е што издавачите прават напори да ги преведат, но им…

Соопштени европските награди за драмски превод за 2021 година, меѓу нив три на македонски јазик

Мар 22, 2021 Литература 217
Aleksandar.N.sv.Martinijan6
Исто така, меѓу најдобрите од два други јазични комитета се најдоа и преводите на две…

Македонскиот поет Игор Крајчев е поет на неделата на престижниот британски магазин “The Poet Magazine”

Мар 22, 2021 Литература 204
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Инаку. ова застапување на македонскиот поет Игор Крајчев во британскиот магазин, доаѓа…

Истражување на Харвард: Кои луѓе се посреќни, оние со повеќе време или оние со повеќе пари?

Мар 22, 2021 Друго од култура 246
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат најмногу животни исполнувања повеќе…

Беседи

Современоста на подвигот - Старец Георгиј Капсанис

Современоста на подвигот - Старец Георгиј Капсанис

Словото на пастирското расудување и човекољубие дозволува, па дури и наложува практикување на подвигот, под услов подвигот да не се сведи на еден вид седатив, туку да го задржи карактерот...

БEСEДА  за нeизмeрната Христoва љубoв

БEСEДА за нeизмeрната Христoва љубoв

Христoвата љубoв штo гo надминува сeкoe знаeњe! Нe oд Бoжјиoт разум, туку oд чoвeчкиoт разум, пoмрачeн и oзлoбeн oд грeвoт. Бидeјќи Бoжјиoт разму e рамeн на Бoжјата љубoв и ниeднo...

 Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Желбата на Апостолот Тома да ги допре раните на воскреснатиот Богочовек Исус Христос не е неверие, туку природен и спасоносен копнеж на секој човек да Го познае Бог од опит,...

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Светлината во темнината на гревот и очајот свети, и мракот на отпадништвото и смртта не ја опфати.Имаше еден човек по име Јован, пратен од Бог – немаше од него поголем,...

 Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Оние што преку доброволни подвизи или мачеништво ќе влезат преку своето очистено срце во Царството Небесно – внатре во себе, преминуваат од смрт во живот – уште сега, и на...

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

Сo тoа сака да пoкажe дeка и кoга ги изгoвара Свoитe збoрoви, и кoга ги изгoвара прoрoчкитe збoрoви, сeкoгаш гo гoвoри самo Свoeтo. Да пoкажe дeка и тoгаш Oн гoвoрeл...

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

« »