логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

38.machenici1

Елвира, наставничката која се покажа како штит
за да го спаси животот на еден ученик во пукотницата на Казан

Царство небесно драга Елвира

Социјалните мрежи и’ оддаваат почит на оваа 26-годишна наставничка која предаваше англиски во училиштето кое беше нападнато.

Почит на социјалните мрежи на наставничката убиена во пукотницата на едно училиште во рускиот град Казан, каде загинаа девет лица, од кои седум ученици. Елвира Игнатјева, 26-годишна девојка која четири години предаваше англиски јазик во Училиштето Број 175, беше застрелана од напаѓачот токму во моментот кога се обидуваше да го спаси животот на еден од учениците.

„Таа излезе во ходникот и тие ја убија“, изјави полицаец од градот Казан. „Според првичните извештаи на очевидци, Игнатјева се обиде да спаси еден од учениците“, додаде изворот за локалните медиуми. „Таа го тргна момчето од напаѓачот и застана пред него, всушност се најде меѓу него и детето. Раната што ја здоби се покажа како фатална“.

 Игнатијева на својот профил на Инстаграм обично објавуваше мотивациони пораки врз свои лични фотографии уживајќи во прошетки и ноќни излегувања. „Не е толку тешко да си го направиш животот среќен“, напиша таа на 1-ви февруари. Треба само да престанеш да мислиш дека среќата е можна само на некое место таму, во иднина, и да научиш да уживаш во секој вистински момент, овде и сега“.

        
„Елвира Игнатјева, 26 годишна наставничка по англиски јазик, го даде својот живот за другите.
Таа турна настрана едно девојче пред метата на пиштолот на убиецот и застана помеѓу него и децата.‘‘
(- Руслана Боширова на инстаграм)https://twitter.com/i/status/1392217974753406982

„Видео направено во една од училниците. Наставничката им кажа на учениците да се скријат и да бидат мирни, додека таа стражареше до вратата, подготвена да се фрли помеѓу стрелецот и децата.’’- (Руслана Боширова на инстаграм)


Игнатјева дојде во училиштето во 2018 година, истата година кога Илназ Галјавиев, извршителот на масакрот, заврши во едукативниот центар. Другата наставничка која го загуби животот во нападот беше идентификувана како Венера Аизатова (55), наставничка по математика и признаена со награда за нејзината педагошка работа со користење на нови технологии.

Во меѓувреме, Руската Република Татарстан во средата се прости со деветмината починати. Според она што го изјавија официјалните извори на власта, немаше заеднички погреб, но секое семејство, кое ќе добие финансиска помош од еден милион руби (околу 13.500 американски долари) од властите, одлучи каде ќе го каже последното збогум на својата сакана личност.

Шест повредени деца продолжуваат да се борат во тешка и многу сериозна состојба. Во исто време, осум жртви на настанот ќе бидат пренесени во Москва на лекарско лекување во руската престолнина. „Авион од Руското Министерство за Вонредни Состојби веќе е тука и во следните неколку часа повредените, пет деца и три возрасни лица, ќе бидат префрлени во најдобрите болници во нашата земја“, рече лидерот на Татарстан, цитиран од агенцијата Интерфакс.

~ извор: https://www.larazon.es/internacional/20210512/4lh27erepjcfxmdemd3wf4yowq.html

 

Подготви: Снежана Корнет

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 715
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 815
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1393
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Честопати може да се слушнат прашања од наши верници за значењето на овие зборови. Што значи да се земе својот крст? Секој човек има свој крст и тој ќе го...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

« »