логоFacebookTwitterYouTubeeMail

15г Премин Портал

СИНАКСАР - Кога ќе седнеш, Судијо на сите, да ја судиш сета земја

ZD

Треба да се знае и тоа дека идната недела ќе сe потсетиме и на почетокот на светот, и на паѓањето и изгонувањето на Адам од рајот. Денешниов, пак, ден (празник) е крај на сите денови, како и на самиот свет. Од оваа недела се скусува храната (повеќе не се јаде месо), а не повикува и на милостина кон ближните. Исто така, бидејќи со храна бевме истерани од рајот, и паднавме под осуда и проклетство, по примерот на Адам од наредната недела, се молиме Христос и нас повторно да не воведе во рајот.

Повеќе...

 7.Vselenski.sobor

(Тајните за Библијата)


До каде стигнала Библијата во светот?

Оваа Света книга можете да ја најдете на сите страни во светот. Неа ја има меѓу сите народи и култури. Таа е Книга за која се интересирале сите луѓе, од сите времиња и на сите места. За ниту една друга книга не размислувале толку многу луѓе, како што тоа го правеле за Библијата.

Силата на Библијата се покажала во човештвото, особено, кога влијаела врз оние, кои биле и човекојадци, па постанале цивилизирани граѓани на овој свет. Таа ги преобраќа варварите во културни, насилните во мирни и непослушните – во послушни на Божјиот закон. Каде и да стигнала, таа го сменила животот на човекот.

Како се однесувале кон Библијата?

Кон Библијата сите луѓе низ историјата на човештвото имале некаков посебен однос. Некои ја величале, а некои ја отфрлале. Имало многу Јуди, кои со целив ја предавале, како Јуда Господа; имало и многу Петровци, кои се  откажувале од неа, дури и со заклетва, како апостол Петар од Христа; а имало и гонители, како Савле и јудејските книжници и рабини; дури и такви кои ја палеле, како Нерон. Но, Библијата продолжила и останала да живее како свето и Божјо дело, наменето за човекот.

Ниту една книга не била толку сурово отфрлана и напаѓана, како Библијата. Кон неа имало и има многу силна поддршка, но и многу силни напади. За едни е најсаканата книга во светот, а за други најнесаканата. Како  и да е, никој човек не ја запоставил неа. Нема човек што живеел на земјава, ако чул за Библијата, да не се заинтересирал за неа. Сите се навраќале на неа, бидејќи била важна и за оние, кои ја сакале, а и за тие што не ја сакале.

Најголемиот поет на XIX век, Бајрон, којшто бил и највлијателната личност во културата на векот, многу ја сакал Библијата и секогаш ја имал крај себе. По неговата смрт, во неговата сопствена Библија ги прочитале  следниве зборови:

    „Во оваа Света книга е тајната на сите тајни. О, колку се среќни сите меѓу смртните, на кои Бог им дал милост да слушаат, да читаат, да се молат и побожно да ги примаат зборовите од оваа Книга! Среќни се тие, кои, штом ќе ја отворат вратата на Библијата, се решени да одат по нејзиниот пат. А подобро би било и никогаш да не се роделе оние луѓе, кои ја читаат само со цел да се сомневаат и непријателски да се однесуваат кон неа.“ – (Џорџ Гордон Бајрон)

Со многу длабока почит, побожност и интересирање за Библијата се однесувал и генијалниот руски поет А. С. Пушкин. Со сета душа ја сакал оваа Света книга, навлегувал во неа и длабоко се замислувал над нејзината содржина, ја впивал во себе и таа проникнувала во целата негова личност, а тој кон неа се однесувал со чиста, детска доверливост. Затоа, едноставно, рекол:

    „Мислам дека ние никогаш не можеме да му дадеме на човештвото ништо подобро од Светото писмо.“ – (А. С. Пушкин)

Таков бил односот кон Библијата и на познатиот руски писател Ф. М. Достоевски. Тој, со својот генијален талент, проникнувал до најдлабоките страдања на човекот и покажувал дека Светото писмо е најдобриот сопатник во човечкиот живот. Тоа го правел, не само низ неговите напишани дела, туку и во неговиот личен живот. Библијата му била негов најдобар придружник и во добро и во зло. Затоа, восхитено запишал:

    „Господи, каква книга е Светото писмо и што да кажам за неа? Какво чудо и каква сила му е дадена на човекот во неа? Ја сакам оваа Книга! Народот би исчезнал без Божјите зборови!“ – (Ф. М. Достоевски)

Му треба ли Библија на нашево време?

Библијата не е книга на едно време, на еден век или на еден народ, ниту на еден јазик или една раса, туку е за сите и за секогаш. А сега, во ова сегашно време, Светото писмо ни е потребно дури уште повеќе отколку порано. Ни е потребно повеќе од кога и да било. На светот и сега му е потребен зборот Божји. И нам ни треба Евангелието. И ние треба да ја чуеме Божјата порака до нас.

7.Vselenski.sobor
Нашево време е уште пострашно од минатото. Полно е со гревови и зла. Нему најмногу може да му помогне Светото писмо. Во него, Божјиот збор ни е понуден, а ние треба само да го прифатиме и да го исполнуваме.

За потребата од Светото писмо во секојдневниот живот, кажуваат и зборовите на американскиот претседател Џорџ Вашингтон, кој вели:

    „Невозможно е правилно да се управува со светот без Бога и без Библијата…“ – (Џорџ Вашингтон)

И. Н. Непљуев бил руски писател и општественик, кој бил вдахновен поклоник на Книгата на животот и за неа рекол:

    „За човекот е срамно, ако не ја знае основната содржина на Книгата на животот, а уште посрамно е, ако е тој образован човек, бидејќи образован, прочитал повеќе книги, а не согледал дека Книгата е поважна од сите други книги и дека знаењето за вечната вистина и правда Божја е поважно од сите други знаења“. – (И. Н. Непљуев)

Оној, кој не ја чита Библијата и не ги признава своите обврски пред Бога, полош е од безбожниот.

(Продолжува…)

 09.11.2019 лето Господово

Извор:

https://bigorski.org.mk/slova/pouchni/biblijata-kniga-shto-preobrazuva-part-1/

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1375
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1670
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1506
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...

Верски календар

Од Верскиот календар на МПЦ (21.03.2021)

Од Верскиот календар на МПЦ (21.03.2021)

Свети Теофилакт, епископ Никомидиски Кога првиот царски советник Тарасиј од мирјанин беше избран за патријарх Цариградски, тогаш заедно со него примија монашки чин многумина од неговите пријатели и приврзаници од...

Од Верскиот календар на МПЦ (20.03.2021)

Од Верскиот календар на МПЦ (20.03.2021)

Св.7 свмч-ци Херсонски; преп. Павле Препрост (Тодорова сабота)   Тодорова саботаВо овој ден, прва сабота од постот, го празнуваме преславното чудо со коливото на светиот и славен великомаченик Теодор Тирон,...

Од Верскиот календар на МПЦ (19.03.2021)

Од Верскиот календар на МПЦ (19.03.2021)

  Светите Четириесет и двајца маченици од Амореја Сите беа војводи на византискиот цар Теофил. Кога царот Теофил ја изгуби битката со Сарацените околу градот Амореја, Сарацените го зазедоа градот,...

Од Верскиот календар на МПЦ (18.03.2021)

Од Верскиот календар на МПЦ (18.03.2021)

Светиот маченик Конон Исавриски Во Христовата вера беше поучен и крстен во името на Пресвета Троица од самиот Архангел Михаил. Овој Божји Архистратиг го придружуваше сѐ до неговата маченичка смрт....

Од Верскиот календар на МПЦ (17.03.2021)

Од Верскиот календар на МПЦ (17.03.2021)

Преподобен Герасим Овој познат светител најпрво се учеше на подвижнички живот во Тиваида Мисирска, а потоа премина на Јордан и таму основа обител во која имаше околу седумдесет монаси и...

Од Верскиот календар на МПЦ (16.03.2021)

Од Верскиот календар на МПЦ (16.03.2021)

  Светите маченици Евтропиј, Клеоник и Василиск Му беа другари на Св. Теодор Тирон. Кога славниот Теодор славно и умре, тие останаа во затворот после него и уште долго не...

Од Верскиот календар на МПЦ (15.03.2021)

Од Верскиот календар на МПЦ (15.03.2021)

Св. свш-мч. Теодот еп. Киринејски; преп. Агатон Египетски (Велики пост)   Велигденски постиОвој пост е посветен за подготовка и во чест и спомен на Воскресението на нашиот Господ и Спасител...

Од Верскиот календар на МПЦ (14.03.2021)

Од Верскиот календар на МПЦ (14.03.2021)

 Преп. мч-ца Евдокија; св. мч-ца Антонина (Прочка – Велики поклади) Преподобната маченичка Евдокија Живееше во феникискиот град Илиопол во времето на царот Трајан. Беше прво голема развратница, а потоа покајничка,...

Од Верскиот календар на МПЦ (13.03.2021)

Од Верскиот календар на МПЦ (13.03.2021)

Светиот свештеномаченик Протериј Овој светител беше презвитер во Александрија во времето кога патријарх во тој град беше еретикот Диоскор, еден од покренувачите на монофизитската ерес, којашто учеше дека во личноста...

« »

Наука и Култура

Февруари 20, 2021
„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„Народната музика во неговата родна Македонија е преполна со ритмичка виталност и модална убавина. За Трпчески и многу други Македонци, таа е дел од секојдневниот живот и така е уште од детството. За ‘Македонисимо’, тој групирал песни и танци во шест…
Февруари 09, 2021
3.angeli.so.truba

Прашањето на идентитетот во фокусот на канадските и македонските уметници

Во Чифте амам, во Национална галерија, од 10 до 26 февруари ќе се одржи изложбата FLUX IDENTITY, на која динамичен дијалог на тема идентитет и неговата разновидност водат уметници од Канада и од Македонија. Автор на проектот и куратор е Светлана Младенов од…

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Јан 06, 2021 Ставови 381
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ
Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од…

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Јан 05, 2021 Ставови 421
3.angeli.so.truba
Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 497
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Беседи

Месопусна недела: Страшниот суд

Месопусна недела: Страшниот суд

Христијанската љубов е „возможна невозможност“ да се види Христос во секој човек, кој и да е, човекот што Бог, по Својата вечна и тајна промисла, решил да го воведе во...

БEСEДА за oбратнитe врeднoсти вo Бoжјoтo царствo

БEСEДА за oбратнитe врeднoсти вo Бoжјoтo царствo

Зoштo Гoспoд oграничил и нe рeкoл “ситe”, туку “мнoзина”. Искуствoтo нè учи дeка нeкoи oд oниe кoи билe први вo чeст на Зeмјата, oстаналe први вo чeст и кај Бoга....

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Далечна земја е „место“ на неисполнувањето на Божјата волја, пројавено како непослушание кон духовниот отец и предвремено духовно самораководење, поради што Божјата благодат постепено се оддалечува од нас.Непослушноста носи со...

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

Ние луѓето живееме помеѓу спротивставеноста на денот и ноќта, помеѓу светлината и темнината. Многу поголеми од тоа се спротивностите помеѓу доброто и злото, помеѓу љубовта и омразата, гревот и добродетелта....

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Во самиот почеток од прочитаната свангелска приказна, нашиот Спасител Господ Исус ХРИСТОС ни покажува на кого ја наменил оваа парабола. Таа е упатена кон сите оние кои во себе се...

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Главната карактеристика, која го оформува профилот на луѓе каков што е фарисејот, е користењето на знаењето што останува по доволното чистење на енергијата на умот за судење и осудување на...

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Каква умилна слика ни претставува Сретението Господово! Старецот Симеон во раце Го држи Младенецот, спроти него – праведниот Јосиф и Пресветата Дева Богородица; во близина – пророчицата Ана, постничка и...

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

   Колкумина се навистина подготвени да се откажат од своето славољубие, од својата лажна слава; и колкумина се подготвени да изгледаат бедно или да служат за потсмев заради Господ Христос, и...

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Гноми постои и е поврзана со создадената ипостас, односно со човечката личност. Со овој термин се означува слободната падната волја на создадената ипостас – која, колебајќи се помеѓу доброто и...

« »